NATO SAAT KORDONU NEDİR?

NATO Saat Kordonlarının arkasında zengin bir tarih vardır ve nesillerdir saatiyle yeni bir tarz yaratmayı seven erkekler tarafından özellikle tercih edilir. NATO kordon tarihi kullanıcıları tarafından en büyük tercih sebeplerinden biridir ve ister halihazırda takmış olun ister kordon seçiminizi yapmayı düşünüyor olun, saatinize değer katan bu tarz kordonların geçmişini araştırmaya değeceğini göreceksiniz.

NATO saat kordonları ilk olarak İngiliz Savunma Bakanlığı üyeleri tarafından kullanıldı. Savaş zamanlarında kullanılmak üzere tasarlanan NATO saat kordonları, belirgin bir çizgili desene sahip ve genel olarak kumaştan üretilmiştir. Ancak NATO kordonları deriden de yapılabilir - NATO tasarımının birçok malzemede tekrarlanabilen bir stili vardır.  NATO kordonlarının ilk kullanımı 1970'lerin başındaydı. Bu ilk NATO kordonları siyahtı ve merkezlerinden birbirine paralel uzanan iki koyu gri şerit vardı. NATO kordonların sonraki yinelemelerinde, birden fazla renk kombinasyonunda çizgili desen kullanıldı.  NATO kordonlarına "G10 kordonları" adı verildi, bu isim İngiliz MOD üyelerinin kordonlardan birini almak için doldurmaları gereken formdan geliyor. NATO kordon tasarımı, James Bond filmlerinde birden fazla kez yer alması sayesinde birçok saat koleksiyoncusu ve film meraklısının gözünde de beğenildi. 007, şık giyimi ve lüks saat sporu ile tanınır ve bir NATO kordonu kullanması, tasarımı popüler kültürde daha da sağlamlaştırdı. NATO saat kordonlarının hayranları, dayanıklılıkları, benzersiz görünümleri ve uygun fiyatlı oldukları için yeni tarzları beğenerek takip ediyor. Bu tür saat kordonu, genellikle deri veya metal yerine kanvas veya diğer kumaşlardan yapıldığından daha ucuzdur. Bununla birlikte, NATO saat kordonları daha zarif malzemelerden, özellikle deriden yapılmış olarak da bulunabilir.

NATO KORDONLARIN DİĞER SAAT KORDONLARINDAN FARKLARI NELERDİR?

NATO saat kordonlarının benzersizliği, farklı görünümleriyle bitmiyor. NATO kordonları saate farklı bir şekilde takılır. Bir NATO kordonu, saatin doğrudan altından geçerek ve saatin sol ve sağ taraflarındaki iki kordon sustasından geçirilerek saate takılır. Normal saat kordonları, saatin altından geçmeden saate takılırken, NATO kordonlar ekstra sıkılık ve güvenlik için saatin altından geçer. Normal saat kordonlarında, onları saatinize sabitleyen kilitleme pimleri bulunur, ancak NATO kordonlarında bu yoktur. Bu pimlerin olmaması, bir NATO kordonunun doğrudan kilitlere takılmak yerine saatinizdeki kordon kilitlerinden geçirilmesini gerekli kılar. Bir NATO saat kordonu, kullanıcının bileğine bir çift paslanmaz çelik köprü ile bağlanır. Kullanıcı, saat kordonunu bir kemere benzer şekilde bu köprü çiftinden geçirir. Metal saat kordonları, kapanmak için bir klipse güvenirken, NATO kordonlar, ekstra güvenlik için kordonun uzunluğu sayesinde bir tokadan ve ardından sonraki çift köprülere geçirilerek bağlı kalır.  Genellikle naylon gibi dayanıklı kumaştan yapıldıkları için, NATO saat kordonlarının temizlenmesi çok kolaydır. Bir NATO kordonunun dayanıklılığı, tasarımı, su hasarını önlemek ve okyanus derinliklerinin yoğun basıncına direnmek için kullanışlıdır. Bu özellikleriyle bir NATO kordonunu bir dalış saati ile eşleştiren açık deniz dalgıçlarının veya dış mekan spor aktivitelerinde kullanan dağcıların, arasında da favori olmasını sağlar. 

KOLAY ÇIKARILABİLİR DERİ NATO KORDONLAR

Geleneksel naylon NATO kordonundan daha az yaygın olsalar da, bazı NATO saat kordonları deriden yapılmıştır ve kolay takılıp çıkarılması için hızlı açılan pimlere sahiptir. Geleneksel NATO kordonları gibi, bu deri kordonlar da imza niteliğindeki NATO çift köprü mekanizmasına sahiptir, ancak hızlı serbest bırakma pimleri kullanılarak bir saate ve bir kol saatinin sol ve sağ taraflarına takılır.  Deri NATO kordonlar, İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan orijinal tasarımdan farklıdır. Bununla birlikte, bu kordonlar hala zamansız, klasik bir görünümü koruyor ve gündelikten resmiye çok çeşitli kıyafetlerle mükemmel bir şekilde eşleştirilebiliyor.

DERİ NATO KORDONUNUN TAKILMASI

Akıllı sustalı saat kordonları hızlı, basit ve kurulumu kolaydır. Bu kordonlar, saatin sol ve sağ taraflarına kilitlenen ve küçük bir kol kullanılarak serbest bırakılabilen pimler ile takılmak üzere tasarlanmıştır. Çabuk açılan kordonların diğer kordonlarla kolayca değiştirilebilmesi, kordonlarını değiştirerek stilini çeşitlendirmek isteyen herkes için idealdir.

Şu anda bir saat takıyorsanız ve kayışını deri bir NATO kayışla değiştirmek istiyorsanız, şanslısınız demektir. İşlem sadece birkaç hızlı adım alır. Başlamak için üzerinde çalışmak üzere temiz, düz bir alan açın. Bazı küçük ve kaybetmesi kolay parçalarla çalışacağınız için alanınızın iyi aydınlatıldığından emin olun.  İşlemdeki ilk adım, saatinizin tek başına durması için mevcut saat kordonunuzu çıkarmaktır. Saatinizde hızlı açılan bir saat kordonu varsa, onu çıkarmak için yapmanız gereken tek şey, saat kordonunun her iki yanında bulunan serbest bırakma kollarına hafifçe basmaktır. Bu kollar, kordonunuzun saatinizin her iki yanındaki kilitlerden bağlantısını kesecektir.  Eski saat kordonunuzu çıkardıktan sonra, koruma için bir kenara koyun. Yeni kordonunuza alternatif olarak bu kordonu saklayın ve tarzınızı değiştirmeniz gerektiğinde yakın bir noktada olduğundan emin olun. Birden fazla saat kordonuna sahip olmak, sadece küçük, basit bir değişiklik yaparak farklı kıyafetlere ayırt edici bir görünüm vermek istediğinizde büyük bir yardımcı olabilir. Yeni bir saat kordonunun görünümünüz için neler yapabileceğine şaşıracaksınız.  Ardından, NATO saat kordonunuzu alın ve ilk pimi saatinize bağlayın. Bu bağlantıyı kurmak, boş bir tuvalet kağıdı rulosunu değiştirmeye benzer. Çabuk açılan bir saat kordonu, bir rulo tuvalet kağıdını yerinde tutan geri çekilebilir çubuğa benzer şekilde, küçük bir kol kullanılarak içeri itilebilen bir pime sahiptir. Bu kolu içeri itmek, pimi geri çekerek saatinize kilitlenmesini sağlar. Bunu, tuvalet kağıdı çubuğunu yerine itmek, geri çekmek ve ardından güvenli bir şekilde yerine oturması için standart boyutuna geri döndürmek olarak düşünün.  Bu işlemi saatinizin diğer tarafı için tekrarlayın, kordonunuz sağlam bir şekilde yerinde olacaktır. Bu kadar basit. Biraz daha rehberlik istiyorsanız, doğru yaptığınızdan emin olabilmeniz için sizler için hazırladığımız videoyu izleyin.

NATO KORDONLAR KULLANIŞLI, ŞIK VE ZAMANSIZDIR

Çabuk açılan deri NATO saat kordonu, saatinize takabileceğiniz en çok yönlü ve klasik kordonlardan biridir. Hem resmi hem de gündelik kıyafetler için mükemmel olan deri, çok çeşitli görünümlerle eşleştirilebilen bir malzemedir ve tişört ve kottan takım elbise ve kravata kadar her şeye zamansız bir görünüm verir. Ekstra formalite istiyorsanız, siyah deriyi tercih edin. Daha sağlam bir görünüm için kahverengi deri tercih edilir.  Saatinizin görünümünü ve verdiği hissi çeşitlendirmek için, deri NATO kordonunuzu düzenli aralıklarla geleneksel naylon kordonlarla değiştirebilirsiniz. Naylon NATO kordonlar, saygıyla anılacak ve gelecek on yıllar boyunca hatırlanacak olan saatlerin altın çağını anımsatan belirgin bir görünüme sahiptir.

 

₺89,00 KDV Dahil
₺119,00 KDV Dahil
₺89,00 KDV Dahil
₺119,00 KDV Dahil
₺89,00 KDV Dahil
₺119,00 KDV Dahil
₺89,00 KDV Dahil
₺119,00 KDV Dahil
1 2 3 4 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR